wtorek, 15 maja 2012

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Główną charakterystyka lokat bankowych jest pewny zysk oraz bezpieczeństwo. Za zysk odpowiada bank, oferując nam atrakcyjne oprocentowanie i gwarantując nam wypłatę odsetek. Z kolei za bezpieczeństwo odpowiada m.in. Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Bankowy Fundusz Gwarancyjny to podmiot zajmujący się ochroną wszelkiego rodzaju środków pieniężnych przetrzymywanych w bankach. W przypadku bankructwa banku, BFG wypłaca zdeponowane środki. Fundusz został utworzony w 1994 roku i jest to instytucja państwowa. Wysokość kwoty, jaką może zagwarantować BFG to równowartość 100 000 euro wypłacane złotówkach. Każdy depozyt podlega 100% gwarancji, a więc zdeponowane oszczędności są chronione w całości.
W 2011 roku została zmieniona ustawa o Bankowym Fundusz Gwarancyjnym. Zwiększono kwotę, jaką maksymalnie może wypłacić BFG, z 50 000 euro do 100 000 euro. Wprowadzono również gwarancję, iż utracone środki zostaną wypłacone w ciągu 20 dni roboczych. Zlikwidowano także zasadę kompensacji, która mówiła, że wypłata straconych środków będzie pomniejszona o zaciągnięte wcześnie kredyty. Zmiana zasad ma doprowadzić do ujednolicenia polskich i wspólnotowych przepisów.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje swoją ochroną rachunki bankowe, zarówno osób prawnych, jak i fizycznych. Nie ma znaczenia, w jakiej walucie jest dany depozyt. Fundusz wypłaca także środki zdeponowane w innej dewizie. BFG nie gwarantuje środków zdeponowanych do płatności pre-paid oraz kaucji bankowych. Środki ze składek ubezpieczeniowych również nie są objęte ochroną Bankowego Funduszy Gwarancyjnego. Za ten typ aktywów odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ochronie BFG nie podlegają depozyt przeznaczone do zakupu udziałów w funduszach.
Głównym źródłem finansowania BFG jest składaka pochodząca od wszystkich banków funkcjonujących w Polsce. Duży wkład ma także dotacja płynąca z budżetu państwa. Innym źródłem są odsetki od kredytów udzielanych przez Narodowy Bank Polski. W razie większego kryzysu finansowego w Polsce, BFG może liczyć na pomoc zagraniczna, m.in. z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny to główna instytucja, która odpowiada za bezpieczeństwo pieniędzy przetrzymywanych w bankach w Polsce. W przypadku upadłości banku, fundusz wypłaca całość zdeponowanych środków. Z tego względu, Polacy nie powinni obawiać się o swoje oszczędności, nawet w czasach kryzysu.

Specjalizacja polskich banków

Rozwój banku kojarzy nam się z poszerzaniem jego oferty i wprowadzaniem nowych produktów bankowych. Jednak na takie działania mogą sobie zazwyczaj pozwolić tylko bardzo duże banki. Te mniejsze przyjmują zupełnie odmienną strategię, a mianowicie świadomie ograniczają ilość oferowanych usług, dążąc do specjalizacji. Taka strategia dla wielu małych banków może być bardziej efektywna i pozwala im na szybszy rozwój. Dlatego na polskim rynku zaczęły powstawać banki specjalizujące się w danym typie usług bądź skupiające się na konkretnym typie klientów. Banki specjalistyczne można podzielić na poszczególne typy ze względu na:
  • pełnioną funkcję (banki hipoteczne, inwestycyjne, obsługujące giełdy papierów wartościowych), 
  • branże, do której kierują swoje usługi (rolne, przemysłowe, handlowe, ochrony środowiska), 
  • terytorium na jakim działają (regionalne, ogólnokrajowe). 

Specjalizacja niektórych banków wynika z ograniczeń prawnych. Jednak w Polsce dotyczy to tylko banków hipotecznych. W praktyce ograniczenia te nie pozwalają im na podejmowanie większości czynności prawnych. W pozostałych przypadkach banki mogą prowadzić politykę, która pozwala jednocześnie na specjalizowanie się w danym obszarze, ale także posiadanie pewnych doświadczeń w innych dziedzinach. Czasem bywa tak, że sytuacja na rynku zmusza banki specjalistyczne do zmiany obszaru specjalizacji. W Polsce możemy wyróżnić następujące banki specjalistyczne:
  • banki hipoteczne np. Bre Bank Hipoteczny, ING Bank Hipoteczny S.A., 
  • banki specjalizujące się w finansowaniu inwestycji proekologicznych np. Bank Ochrony Środowiska, 
  • banki samochodowe np. Opel Bank, Toyota Bank, 
  • banki finansujące inwestycje związane z energetyką np. Bank Energetyczny S.A., banki cukrownicze np. Bank Cukrownictwa Cukrobank S.A.

Inwestycje w fundusze inwestycyjne

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o niepewnej przyszłości naszych emerytur. Trudno przewidzieć, co będzie za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Jednak, nie możemy ślepo zawierzyć zapewnieniom rządu i musimy samodzielnie zadbać o naszą emeryturę. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów są fundusze inwestycyjne. Obecnie ich oferta na rynku jest bardzo szeroka. Występują różne typy funduszy, które różnią się między sobą ryzykiem, rentownością, obszarem inwestycji, metodami ustalania zysku i wieloma innymi cechami. Poniżej zostały przedstawione zalety funduszy inwestycyjnych.

Profesjonalne zarządzanie naszymi pieniędzmi 
Naszymi pieniędzmi obraca wyspecjalizowany podmiot, który posiada ku temu uprawnienia i formlane kwalifikacje. Dodatkowo, wiedza pracowników jest poparta często wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu mamy pewność, że nasze środki są odpowiednio inwestowane.

Dywersyfikacja portfela 
Poprzez grupowe inwestowania suma kapitału jest bardzo duża. Stwarza to efekt skali, która pozwala na inwestowanie w różne produkty i obszary. Dzięki temu, ryzyko jest zdywersyfikowane i prawdopodobieństwo start jest mniejsze niż w przypadku indywidualnych inwestycji.

Elastyczność
Do funduszy inwestycyjnych otwartych możemy przystąpić w każdym momencie i z dowolną kwotą. Podobnie w każdej chwili możemy złożyć żądanie odkupienia posiadanych jednostek uczestnictwa. Dodatkowo, wiele funduszy umożliwia łatwe przenoszenie inwestycji między funduszami i subfunduszami. To wszystko sprawia, że osoby inwestujące w fundusze inwestycyjne mają dużą swobodę.

Bezpieczeństwo
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych podlegają dokładnym regulacjom w Polsce. Nadzór nad nimi (bezpieczeństwem, prawidłowością działań) sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Aktywa funduszy przechowywane są u określonego depozytariusza. To wszystko zapewnia bezpieczeństwo klientom w przypadku kłopotów finansowych tych towarzystw.

Duża rentowność 
Ze względu na dużą sumę kapitału i znaczne zdywersyfikowanie portfela, inwestując w fundusze możemy liczyć na dużo wyższy zysk niż w przypadku inwestycji indywidualnych. Stopa zwrotu może wynosić nawet 80%.

Szeroka oferta funduszy
Obecnie na polskim rynku występuje bardzo szeroka oferta funduszy, dzięki temu każdy może znaleźć coś odpowiadającego jego potrzebom.