niedziela, 9 grudnia 2012

Lokaty bankowe przez internet i w oddziale - którą wybrać?

Wielu ludzi decyduje się na lokatę by zaoszczędzić dodatkowe środki w czasach kryzysu. Lokata to niezwykle bezpieczna i pewna forma na to, by pomnożyć nasz kapitał. Obecnie niemal każdy bank prócz tradycyjnych oddziałów posiada także bankowość elektroniczną. W obecnej sytuacji możemy sobie zadać pytanie: lepiej jest założyć tradycyjną lokatę w oddziale czy też może skorzystać z bankowości elektronicznej? W odpowiedzi na nie pomoże przeanalizowanie następujących czynników:


  • Czas. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z elektronicznej bankowości pozwoli nam zaoszczędzić niekiedy godziny. Dojazd do oddziału, stanie w kolejkach – to wszystko zajmuje cenny czas, a jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz. Korzystanie z bankowości internetowej jest niezwykle szybkie, intuicyjne, wygodne i ponadto nie musimy obcować z często niemiłymi pracownikami banków. 
  • Cena. Często usługi oferowane przez internet z oczywistych względów są tańsze niż te w oddziale. Nie inaczej jest w przypadku lokat, gdzie lokaty internetowe są premiowane często wyższym oprocentowaniem. Pamiętajmy, że nie jest to reguła – czasem by skorzystać z atrakcyjnej oferty będziemy musieli się udać do oddziału. 
  • Nasze zdolności techniczne. Z oferty internetowej nie skorzystają na pewno osoby nie posiadające dostępu do komputera, a także te, które nie potrafią tych skomplikowanych maszyn obsłużyć. Dla osób starszych często wygodniejsze będzie założenie lokaty w oddziale banku niż rozpoczynanie nauki obsługi PC od zera. 
  • Bezpieczeństwo. Bankowość internetowa jest niestety narażona na ataki cyberprzestępców. Nasze hasła mogą zostać na przykład przechwycone. Jednak pamiętajmy, że zdarza się to niezwykle rzadko. 

Jaką formę wybrać? 

Jako osoba młoda z pewnością polecam lokatę internetową. Założenie takiej lokaty to proces banalny, a skorzystanie z internetu pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Osoby, które nie potrafią obsługiwać komputera powinny bez wahania postawić na lokatę w oddziale.

Czym jest inwestowanie w wartość?

Inwestowanie w wartość najprościej mówiąc polega na inwestowaniu w spółki, które są wyceniane przez rynek poniżej ich rzeczywistej wartości, a następnie trzymaniu ich aż do momentu, gdy ich wartość rynkowa zostanie skorygowana do rzeczywistej. Inwestor zazwyczaj kupuje te spółki po bardzo niskiej cenie i sprzedaje je po wyższej. Z natury rzeczy ten typ inwestowania ma charakter długoterminowy. Za pioniera tej strategii można uznawać wykładowcę akademickiego Benjamina Grahama. Obecnie najbardziej znanym inwestorem, który w dalszym ciągu rozwija tą strategię jest Warren Buffett.

Filozofia inwestowania Grahama opiera się przede wszystkim na tezie, która mówi o tym, że każda inwestycja powinna być warta znacznie więcej niż musimy za nią zapłacić. Ma to zabezpieczać inwestora przed niekorzystnymi zmianami w przyszłości, które mogą negatywnie wpłynąć na wartość danej akcji. Jest to swojego rodzaju margines bezpieczeństwa, czyli różnica powstająca na skutek rozbieżności między wyceną spółki przez rynek, a jej rzeczywistą wartością.

W teorii inwestowanie w wartość wydaje się bardzo proste, jednak w praktyce największą trudność sprawia inwestorom znalezienie akcji, które mają wspomniany już margines bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Można dokonać selekcji negatywnej i odrzucić spółki, które są popularne wśród inwestorów, gdyż wówczas ich cena rynkowa zazwyczaj jest bardzo zbliżona do rzeczywistej. Przy wyborze można się kierować również innymi wskaźnikami, na przykład: cena do zysku lub cena do wartości księgowej. Graham uważał także, że inwestor powinien starać się samodzielnie ustalać wartość danej spółki. Był on także zwolennikiem analizy fundamentalnej. W jego opinii analiza techniczna była niewystarczającym narzędziem by określić potencjał spółki. Graham uważał także, że jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze spółki jest stosunek jej wartości rynkowej do wartości księgowej. Według niego wartość rynkowa nie powinna być dużo większa, gdyż nie należy płacić znacznie więcej ponad wartość kapitałów własnych spółki. Jest wiele reguł, które stanowią podstawę do finansowania w wartość.

Do najważniejszych można zaliczyć:
  • Inwestor zawsze liczy na nieefektywność rynku w krótkim okresie, 
  • Inwestor analizujący spółkę powinien zawsze patrzeć na nią z perspektywy właściciela. 

Informacje zamieszczone powyżej są tylko esencją wiedzy o inwestowaniu w wartość. Osoby, które chciałyby przyjąć tą strategię inwestowania powinny z pewnością znacznie bardziej zgłębić ten temat. Należy również pamiętać, że inwestowanie w wartość jak każda inna strategia ma zarówno zalety jak i wady. Badania empiryczne pokazują również, że nie każdy inwestor ze względu na cechy swojej osobowości jest w stanie skutecznie ją stosować.

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Najpopularniejsze rodzaje lokat bankowych

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedza – lokata bankowa to taki rodzaj umowy z bankiem, w której my zobowiązujemy się wpłacić do banku na określony czas określoną kwotę pieniężną, a bank na koniec okresu ma nam wypłacić zdeponowane środki wraz z naliczonymi odsetkami. Oferta banków coraz bardziej się rozszerza, a wpływ ma na to wciąż rosnące zainteresowanie klientów. Oglądając telewizję możemy zobaczyć codziennie przynajmniej kilka reklam promujących najnowsze produkty banków. Jak się w tym wszystkim połapać? Poniżej zaprezentowana została lista przykładowych rodzajów lokat.

Rodzaje lokat bankowych

Dochodzimy do sedna – jakie rodzaje lokat wyróżniamy? Wśród produktów możemy wymienić następujące lokaty:
  • Lokata inwestycyjna – ten rodzaj lokaty cechuje atrakcyjna perspektywa zysku, ale jednocześnie pewne ryzyko. Bank zapewnia nam minimalny próg oprocentowania a to, ile zarobimy powyżej tego progu, jest uwarunkowane od cen instrumentów pochodnych, w jakie bank zainwestuje za pieniądze z naszej lokaty. Możemy więc zarobić dużo, a w najgorszym przypadku możemy zarobić jedynie tyle, ile wynosi próg, 
  • Lokata negocjowalna – w przypadku tej lokaty bank zapewnia nam możliwość negocjowania warunków umowy. Oferta doskonała dla osób, które pragną wziąć sprawy w swoje ręce, 
  • Lokata progresywna – rodzaj lokaty, który premiuje naszą cierpliwość. Wraz z następowaniem kolejnych okresów oszczędzania nasze oprocentowanie będzie rosnąć, 
  • Lokata terminowa – zwykły rodzaj depozytu zawierany na określony czas, 
  • Lokata denominowana – lokata, w której nasz zysk jest uzależniony od wahań na rynku walutowym. Zmiany w kursach walut w skali roku mogą sięgać kilkudziesięciu złotych, dysponując więc odpowiednim wyczuciem na takiej lokacie możemy zarobić bardzo dużo – możemy też jednak stracić, 
  • Lokata rentierska – typ lokaty, w której odsetki zamiast być dodawane do kapitału zostają przelane na inne konto. Taka lokata to rozwiązanie dla osób, którzy posiadają duży majątek i utrzymują się tylko z odsetek.

Podsumowanie

Który rodzaj jest najlepszy? Nie ma jednej odpowiedzi, każdy sprawdza się w odrębnych okolicznościach. Ważne, byśmy jasno określili nasze potrzeby i wybrali taki produkt, który do nich będzie możliwie najlepiej dopasowany.