poniedziałek, 2 września 2013

Wady i zalety różnych form finansowania firmy


Finanse przedsiębiorstw
Osoby, które założyły własną działalność gospodarczą, nie zaprzeczą, iż dziedzina znana jako finansowanie przedsiębiorstw jest bardzo rozległa, złożona i ogólnie, charakteryzuje się sporą ilością ciekawostek, tajemnic i innych tego typu. Niemniej jednak, jeżeli spojrzymy nań w sposób szczegółowy, od razu można odrzucić rozwiązania nieadekwatne do potrzeb naszej firmy i odwrotnie, przygarnąć rozwiązania w pełni dla nas adekwatne. Zresztą, przyjrzyjmy się temu sami:

Finansowanie ze źródeł zewnętrznych własnych

Pomimo, iż w kwestii finansowania na pierwsze miejsce wysuwają się kredyty dla firm, zacznijmy od finansowania ze źródeł typu zewnętrznego, określanych mianem własnych, czego przykład stanowią akcje zwykłe. Zalety takiej decyzji to bowiem brak zobowiązania firmy do realizacji wypłat akcjonariuszom, wypłacanie dywidendy dopiero w momencie przynoszenia zysku przez spółkę, ochrona wierzycieli przed materialnymi stratami i związane z tym uwiarygodnienie kredytowe firmy, a także brak wyznaczonej daty zapadalności. Jeśli chodzi natomiast o wady, niestety przedsiębiorstwo będzie w jakiejś tam części kontrolowane przez akcjonariuszy, a to przekłada się na ich udział w całościowym zysku, co dla wielu jest nie do zaakceptowania.

Finansowanie długiem

Kolejnym rodzajem finansowania jest tak zwane finansowanie długiem, czyli właśnie wspomniane wyżej kredyty dla firm. I tak oto, jeśli mówimy o tego zaletach, należy tutaj wspomnieć o nieograniczonej swobodzie w zakresie kontrolowania kapitału, ponieważ zarówno banki, jak i oczywiście inni pożyczkodawcy nie pozyskują praw do utrzymywania przedsiębiorstwa, efekcie tak zwanej tarczy podatkowej, który sprawia, że odsetki od środków obcych minimalizują podstawę opodatkowania, wpływie tychże na rentowność naszego kapitału oraz możliwości planowania całej jego struktury. Wśród wad wyszczególniamy natomiast zwiększenie wartości kosztów finansowych, które należy opłacać bez względu na kondycję finansową działalności, konieczność posiadania gwarancji (na przykład w przypadku kredytu hipotecznego), a także ryzyko degradacji jej do stanu upadłości.

To oczywiście tylko przykłady, ponieważ finansowanie przedsiębiorstw - jak zostało wspomniane powyżej - jest bardzo złożone, ale tak naprawdę to najlepiej jest samodzielnie się w to wszystko zaangażować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.