poniedziałek, 11 marca 2013

Podstawowe informacje o lokatach

O lokatach bankowych chyba każdy słyszał, jest to bardzo mocno reklamowany produkt finansowy, jaki oferują banki. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym polega tak naprawdę taki depozyt.

Czym jest lokata?

Lokata bankowa to złożenie pieniędzy na depozycie przez klienta banku. Bank na czas trwania lokaty zamraża zainwestowane w nią środki pieniężne i nimi obraca np. udzielając kredytów innym klientom banków. Po upływie terminu lokaty deponent otrzymuje powrotem całość zainwestowanych pieniędzy wraz z należnymi mu odsetkami. Wysokość odsetek jest uzależniona od czynników określających całość lokaty w umowie zawartej pomiędzy deponentem a bankiem. Jest to, więc pewnego rodzaju pożyczka, jakiej udziela osoba zakładająca lokatę bankowi. Zysk z takiej lokaty niestety nie będzie nigdy tak duży jak uzyskuje bank poprzez udzielanie kredytów. Byłoby to po prostu nieopłacalne dla instytucji bankowej.

Jakie mamy rodzaje lokat?

Lokaty bankowe możemy podzielić pod kilkoma względami: czas trwania - krótkoterminowe, długoterminowe; kapitalizacja odsetek - dzienna, miesięczna, kwartalna, roczna; wysokość wkładu - tutaj banki indywidualnie określają, jaki jest wymagany wkład na konkretny rodzaj lokat. Jednak najważniejsze jest oprocentowanie lokat - czyli sposób naliczania oprocentowania:
  • stałe,
  • zmienne,
  • progresywne.

Do wyboru mamy lokaty: negocjowane, rentierskie, dynamiczne, inwestycyjne(inaczej strukturyzowane), walutowe (dwu walutowe), progresywne, nocne (overnight), kilkudniowe, call.

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Lokaty bankowe są bardzo bezpiecznym środkiem do inwestycji. To bezpieczeństwo jest zagwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, są oczywiście pewne ograniczenia np. ochrona stu procent kapitału do kwoty stu tysięcy złotych, jednak to duże zabezpieczenie.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokaty?

Dość trudno jest ustalić, która oferta i w jakim banku jest najbardziej dla nas korzystna. Dlatego należy sprawdzić kilka najistotniejszych danych dotyczących lokaty.

Trzeba sprawdzać:
  • wysokość oraz sposób naliczania procentowania, 
  • czas trwania lokaty, 
  • wymagana kwota depozytu, 
  • wszelkie promocje oraz realny zysk, jaki da konkretna lokata.  

Sprawdzając kilka tych informacji będzie nam łatwej podjąć decyzję o wyborze depozytu. Jeśli chcemy to zrobić w szybki sposób wystarczy skorzystać z Internetu, gdzie znajdziemy wszelkie informacje dotyczące rodzajów lokat, ofert banków, a za pomocą rankingów, kalkulatorów oraz porównywa rek sprawdzimy gdzie najlepiej założyć lokatę. Jedną z takich stron jest najlepsze lokaty - marzec 2013. Można tam znaleźć wszystkie wymienione wyżej istotne informacje dotyczące lokat bankowych oraz kompleksowe analizy ofert produktów bankowych.

Role banków w systemie finansowym gospodarki

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż banki nie mają zbyt dużej roli w gospodarce rynkowej, ale taki tok myślenia jest zwyczajnie błędny. Prawda jest bowiem taka, iż instytucje te biorą udział w kreowaniu pieniądza, za co odpowiadają udzielane przezeń kredyty oraz zwiększenie inwestycji w waluty obce, biorą udział w podziale pracy poprzez przyjmowanie nadwyżek finansowych i przekazywanie ich innym przedsiębiorstwom, które wyrażą na to chęć, a także realizują szeroko pojętą alokację, na którą składa się przykładowa transformacja sum pieniężnych, danych, terminów, czy nawet ryzyka, które jest rozkładane na kilka podmiotów. Jak więc widać, produkty bankowe, z których korzystamy na co dzień, stanowią przysłowiowy wierzchołek góry lodowej.

Rola banku centralnego

Banki w Polsce to jednak nie tylko banki komercyjne, bo przecież pieczę nad nimi sprawuje bank centralny, który także posiada określone funkcje. Wśród tych zaś wymienimy funkcję kredytową, która polega na przyjmowaniu nadwyżek kapitałowych i przekazywaniu ich na depozyty kredytobiorców, funkcję depozytową, która transformuje kapitał bankowy w czasie, wytwarzając jednocześnie tak zwany pieniądz bankowy, funkcję rozliczeniowo-usługową, która opiera się na pośredniczeniu w kwestii płatności pomiędzy rozmaitego rodzaju podmiotami gospodarczymi i innymi tego typu, a także funkcję dewizową, w ramach której przeprowadzane są międzynarodowe rozliczenia.

Funkcje dodatkowe

To jednak nie koniec, ponieważ banki w Polsce oraz ogólnie, we wszelkich innych krajach, zajmują się również emisją papierów typu wartościowego oraz ich obrotem, zarządzaniem środkami, które powierzą im klienci i wreszcie wspieraniem tych ostatnich w różnoraki sposób, zaczynając od poręczeń, a na fachowym doradztwie kończąc. Podsumowując, wszystkie produkty bankowe mają swoje odbicie w znacznie szerszym kontekście i wyżej przedstawione informacje są wystarczającym tego potwierdzeniem, stąd dobrze takową wiedzą dysponować, tym bardziej, że przyda się ona w naszej codzienności, na którą niewątpliwie składa się działalność samych banków. Zresztą, dostęp do wiadomości na tematy finansowe jest dziś bardzo prosty, wygodny i nie zabiera dużej ilości czasu, toż wystarczy tylko chcieć, a na pewno dowiemy się tego, czego chcemy.