wtorek, 19 lutego 2013

Czy warto przedwcześnie zrywać lokaty bankowe?

Oszczędzanie dzięki lokacie to krok, na który decyduje się bardzo wielu z nas. W zasadzie jest to bardzo logiczne postępowanie, często jednak lokaty zakładane są pod wpływem chwilowego impulsu. Promocyjne oprocentowanie lokat, oferta z banku, otrzymanie pieniędzy na wydanie których nie ma się pomysłu – lokata w tym momencie jest dobrym rozwiązaniem. Niestety – z biegiem czasu okazuje się, ze jej założenie było błędem.

Nawet najlepsza lokata to produkt finansowy, przy którym pieniądze trzeba wpłacić do banku i pozostawić tam przez czas trwania lokaty. Bez wątpienia nie jest to problem, jeśli pieniądze są rzeczywiście niepotrzebne. Zdarza się jednak, ze założona pod wpływem impulsu lokata to jedyne miejsce, w którym są nasze pieniądze ponieważ w budżecie domowym chwilowo ich zabrakło. Jedynym wyjściem jest zerwanie lokaty przed czasem.

Czy można zerwać lokatę przed czasem?

Zerwanie lokaty przed czasem jest jak najbardziej dozwolone i nikt nie może nam odmówić tej możliwości. Niestety najczęściej jest to związane z dużymi stratami – bank prowadzący lokatę w ten sposób chroni swoje interesy. Najmniej bolesna konsekwencja pojawia się w przy lokatach, które są kapitalizowane bardzo często a więc odsetki są dopisywane do kapitału. Zerwanie takiej lokaty przed czasem nie musi oznaczać straty, a jeśli już, będzie ona minimalna. Zawsze jednak nie będzie to oznaczało zysku.

Drugą opcją przy wcześniejszym zerwaniu lokaty jest utrata całej ilości odsetek. Wiadomo, że nie jest to sytuacja miła, jednak oznacza, że odzyska się wpłacone pieniądze, a więc nie będzie strat.

W przypadku niektórych lokat może powstać gorsza sytuacja – za wcześniejsze zerwanie lokaty bank może doliczyć opłaty karne – w takiej sytuacji nie odzyskamy całości wpłaconej sumy.

Zrywając lokatę przed czasem warto powiedzieć, że może pojawić się inna sytuacja. W wielu z nich najwyższe oprocentowanie pojawia się przy końcu trwania lokaty, dlatego zerwanie jej przed tym terminem po prostu spowoduje, że największe odsetki nie zostaną naliczone.

Decydując się na lokatę, warto sprawdzać jaka jest procedura wcześniejszego jej zerwania i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Oczywiście nikt nie planuje, że tak się zdarzy, warto jednak pamiętać, że takie sytuacje mogą się pojawić i trzeba być na to przygotowanym. Najlepiej więc decydować się na lokaty, które można zerwać przed czasem bez większych konsekwencji.

Rodzaje rachunków bankowych w polskich bankach

Konta to najpopularniejsze produkty bankowe, i to nie tylko, gdy spojrzymy przez pryzmat naszego kraju, ale także, gdy spojrzymy przez pryzmat całego świata. Jest to dość oczywiste, ponieważ dziś pełnią one funkcję swoistego centrum zarządzania kapitałem każdego człowieka, stąd stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności i warto się im przyjrzeć, tym bardziej, że banki w Polsce charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem pod względem ofert zeń, a to daje nam możliwość wyłonienia tych najlepszych.

Rodzaje według prawa bankowego

Jakie mamy rodzaje rachunków bankowych według prawa bankowego? Najpowszechniejszym z nich jest tak zwany rachunek bieżący, którego główną funkcją jest przyjmowanie rozmaitej maści należności, regulowanie poszczególnych zobowiązań względem podmiotów prawnych czy osób fizycznych, a także ogólnie, za pośrednictwem których będziemy sprawować pieczę nad swoim kapitałem. Drugim jest zaś rachunek pomocniczy, który pozwala na realizację operacji o charakterze specjalistycznym, a także, który pozwala na rozliczenia, w jakich biorą udział inne banki. Kolejny to rachunek prowadzony w ramach lokat, który uniemożliwia wyciąganie pieniędzy przez określony czas, ale jednocześnie pozwala zarobić i warto tu też nadmienić, że lokaty to obecnie najpopularniejsze produkty bankowe o charakterze oszczędnościowym. Czwartym rodzajem jest z kolei rachunek oszczędnościowy, prowadzony podobnie do lokat, z tą różnicą, iż można zeń wyciągać pieniądze w razie potrzeby, ale niemożliwym jest prowadzenie zeń rozliczeń firmowych. Piątym wreszcie jest rachunek walutowy, który polega na tym, iż banki w Polsce przyjmują kapitał w walutach obcych.

Pozostałe rodzaje rachunków

To jednak nie koniec, ponieważ banki oferują tak zwane rachunki wspólne, które mogą być prowadzone przez kilka osób jednocześnie, rachunki kredytowe, służące do obsługiwania kredytowych zobowiązań, rachunki maklerskie, które wiążą się bezpośrednio z obrotem papierów wartościowych, rachunki NOSTRO, które są obsługiwane przez banki zagraniczne, czy rachunki LORO, które obsługują banki w Polsce, ale które przynależą do banków zagranicznych. Zanim więc zdecydujemy się na jeden z nich, dobrze jest sobie przybliżyć owe charakterystyki dokładniej.