środa, 11 lipca 2012

Wzrost oprocentowania depozytów bankowych w maju

Według danych opublikowanych przez NBP, przeciętne oprocentowanie w maju wzrosło i wyniosło 4,7 proc. Rok wcześniej w tym samym okresie oprocentowanie lokat wyniosło 3,8 proc.

Oprocentowanie najbardziej wzrosło w przypadku depozytów długoterminowych. Lokaty krótkoterminowe czyli do jednego miesiąca wzrosły z 3,6 proc. do 3,7 proc. Lokaty do 3 miesięcy zyskały na oprocentowaniu 0,2 proc. Wysokość tego typu lokat w maju osiągnęło 5,6 proc. Przeciętne oprocentowanie lokat średnioterminowych, czyli od 3 do 6 miesięcy wynosiło 5,2 proc.

W poprzednim miesiącu lokaty kwartalne oraz półroczne były oprocentowane średnio na 5 proc. Klienci polskich banków coraz chętniej decydują się na lokaty o terminie zapadalności powyżej roku. Depozyty na 12 miesięcy były przeciętnie oprocentowane na 4,4 proc. przez co zanotowano 0,2 procentowy wzrost oprocentowania lokat rocznych. Lokaty na okres powyżej roku osiągnęły średnie oprocentowanie na poziomie 5 proc.

W maju średnie oprocentowanie lokat dla przedsiębiorców osiągnęło 4,4 proc. i był to wzrost o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Lokaty dla firm na okres od 1 do 3 miesięcy pozostało na niezmienionym poziomie. Depozyty o dłuższym terminie – od 3 do 6 miesięcy - zyskały na oprocentowaniu i wyniosły w maju 5,3 proc. Średnie oprocentowanie lokat o terminie zapadalności do roku osiągnęło poziom 5,4 proc. Największy wzrost oprocentowania nastąpił wśród lokat zakładanych na okres dłuższy niż rok. Tutaj przedsiębiorcy mogli liczyć na ponad jednoprocentowy wzrost.

W najbliższym czasie specjaliści przewidują wzrost oprocentowania lokat, zwłaszcza długoterminowych. W czasie zawirowań na rynkach finansowych banki będą preferowały depozyty o dłuższym terminie zapadalności. Dodatkowo wysokie stopy procentowe wpłyną pozytywnie na oprocentowanie lokat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.