niedziela, 9 grudnia 2012

Czym jest inwestowanie w wartość?

Inwestowanie w wartość najprościej mówiąc polega na inwestowaniu w spółki, które są wyceniane przez rynek poniżej ich rzeczywistej wartości, a następnie trzymaniu ich aż do momentu, gdy ich wartość rynkowa zostanie skorygowana do rzeczywistej. Inwestor zazwyczaj kupuje te spółki po bardzo niskiej cenie i sprzedaje je po wyższej. Z natury rzeczy ten typ inwestowania ma charakter długoterminowy. Za pioniera tej strategii można uznawać wykładowcę akademickiego Benjamina Grahama. Obecnie najbardziej znanym inwestorem, który w dalszym ciągu rozwija tą strategię jest Warren Buffett.

Filozofia inwestowania Grahama opiera się przede wszystkim na tezie, która mówi o tym, że każda inwestycja powinna być warta znacznie więcej niż musimy za nią zapłacić. Ma to zabezpieczać inwestora przed niekorzystnymi zmianami w przyszłości, które mogą negatywnie wpłynąć na wartość danej akcji. Jest to swojego rodzaju margines bezpieczeństwa, czyli różnica powstająca na skutek rozbieżności między wyceną spółki przez rynek, a jej rzeczywistą wartością.

W teorii inwestowanie w wartość wydaje się bardzo proste, jednak w praktyce największą trudność sprawia inwestorom znalezienie akcji, które mają wspomniany już margines bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Można dokonać selekcji negatywnej i odrzucić spółki, które są popularne wśród inwestorów, gdyż wówczas ich cena rynkowa zazwyczaj jest bardzo zbliżona do rzeczywistej. Przy wyborze można się kierować również innymi wskaźnikami, na przykład: cena do zysku lub cena do wartości księgowej. Graham uważał także, że inwestor powinien starać się samodzielnie ustalać wartość danej spółki. Był on także zwolennikiem analizy fundamentalnej. W jego opinii analiza techniczna była niewystarczającym narzędziem by określić potencjał spółki. Graham uważał także, że jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze spółki jest stosunek jej wartości rynkowej do wartości księgowej. Według niego wartość rynkowa nie powinna być dużo większa, gdyż nie należy płacić znacznie więcej ponad wartość kapitałów własnych spółki. Jest wiele reguł, które stanowią podstawę do finansowania w wartość.

Do najważniejszych można zaliczyć:
  • Inwestor zawsze liczy na nieefektywność rynku w krótkim okresie, 
  • Inwestor analizujący spółkę powinien zawsze patrzeć na nią z perspektywy właściciela. 

Informacje zamieszczone powyżej są tylko esencją wiedzy o inwestowaniu w wartość. Osoby, które chciałyby przyjąć tą strategię inwestowania powinny z pewnością znacznie bardziej zgłębić ten temat. Należy również pamiętać, że inwestowanie w wartość jak każda inna strategia ma zarówno zalety jak i wady. Badania empiryczne pokazują również, że nie każdy inwestor ze względu na cechy swojej osobowości jest w stanie skutecznie ją stosować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.