poniedziałek, 11 marca 2013

Podstawowe informacje o lokatach

O lokatach bankowych chyba każdy słyszał, jest to bardzo mocno reklamowany produkt finansowy, jaki oferują banki. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym polega tak naprawdę taki depozyt.

Czym jest lokata?

Lokata bankowa to złożenie pieniędzy na depozycie przez klienta banku. Bank na czas trwania lokaty zamraża zainwestowane w nią środki pieniężne i nimi obraca np. udzielając kredytów innym klientom banków. Po upływie terminu lokaty deponent otrzymuje powrotem całość zainwestowanych pieniędzy wraz z należnymi mu odsetkami. Wysokość odsetek jest uzależniona od czynników określających całość lokaty w umowie zawartej pomiędzy deponentem a bankiem. Jest to, więc pewnego rodzaju pożyczka, jakiej udziela osoba zakładająca lokatę bankowi. Zysk z takiej lokaty niestety nie będzie nigdy tak duży jak uzyskuje bank poprzez udzielanie kredytów. Byłoby to po prostu nieopłacalne dla instytucji bankowej.

Jakie mamy rodzaje lokat?

Lokaty bankowe możemy podzielić pod kilkoma względami: czas trwania - krótkoterminowe, długoterminowe; kapitalizacja odsetek - dzienna, miesięczna, kwartalna, roczna; wysokość wkładu - tutaj banki indywidualnie określają, jaki jest wymagany wkład na konkretny rodzaj lokat. Jednak najważniejsze jest oprocentowanie lokat - czyli sposób naliczania oprocentowania:
  • stałe,
  • zmienne,
  • progresywne.

Do wyboru mamy lokaty: negocjowane, rentierskie, dynamiczne, inwestycyjne(inaczej strukturyzowane), walutowe (dwu walutowe), progresywne, nocne (overnight), kilkudniowe, call.

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Lokaty bankowe są bardzo bezpiecznym środkiem do inwestycji. To bezpieczeństwo jest zagwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, są oczywiście pewne ograniczenia np. ochrona stu procent kapitału do kwoty stu tysięcy złotych, jednak to duże zabezpieczenie.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokaty?

Dość trudno jest ustalić, która oferta i w jakim banku jest najbardziej dla nas korzystna. Dlatego należy sprawdzić kilka najistotniejszych danych dotyczących lokaty.

Trzeba sprawdzać:
  • wysokość oraz sposób naliczania procentowania, 
  • czas trwania lokaty, 
  • wymagana kwota depozytu, 
  • wszelkie promocje oraz realny zysk, jaki da konkretna lokata.  

Sprawdzając kilka tych informacji będzie nam łatwej podjąć decyzję o wyborze depozytu. Jeśli chcemy to zrobić w szybki sposób wystarczy skorzystać z Internetu, gdzie znajdziemy wszelkie informacje dotyczące rodzajów lokat, ofert banków, a za pomocą rankingów, kalkulatorów oraz porównywa rek sprawdzimy gdzie najlepiej założyć lokatę. Jedną z takich stron jest najlepsze lokaty - marzec 2013. Można tam znaleźć wszystkie wymienione wyżej istotne informacje dotyczące lokat bankowych oraz kompleksowe analizy ofert produktów bankowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.