wtorek, 15 maja 2012

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Główną charakterystyka lokat bankowych jest pewny zysk oraz bezpieczeństwo. Za zysk odpowiada bank, oferując nam atrakcyjne oprocentowanie i gwarantując nam wypłatę odsetek. Z kolei za bezpieczeństwo odpowiada m.in. Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Bankowy Fundusz Gwarancyjny to podmiot zajmujący się ochroną wszelkiego rodzaju środków pieniężnych przetrzymywanych w bankach. W przypadku bankructwa banku, BFG wypłaca zdeponowane środki. Fundusz został utworzony w 1994 roku i jest to instytucja państwowa. Wysokość kwoty, jaką może zagwarantować BFG to równowartość 100 000 euro wypłacane złotówkach. Każdy depozyt podlega 100% gwarancji, a więc zdeponowane oszczędności są chronione w całości.
W 2011 roku została zmieniona ustawa o Bankowym Fundusz Gwarancyjnym. Zwiększono kwotę, jaką maksymalnie może wypłacić BFG, z 50 000 euro do 100 000 euro. Wprowadzono również gwarancję, iż utracone środki zostaną wypłacone w ciągu 20 dni roboczych. Zlikwidowano także zasadę kompensacji, która mówiła, że wypłata straconych środków będzie pomniejszona o zaciągnięte wcześnie kredyty. Zmiana zasad ma doprowadzić do ujednolicenia polskich i wspólnotowych przepisów.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje swoją ochroną rachunki bankowe, zarówno osób prawnych, jak i fizycznych. Nie ma znaczenia, w jakiej walucie jest dany depozyt. Fundusz wypłaca także środki zdeponowane w innej dewizie. BFG nie gwarantuje środków zdeponowanych do płatności pre-paid oraz kaucji bankowych. Środki ze składek ubezpieczeniowych również nie są objęte ochroną Bankowego Funduszy Gwarancyjnego. Za ten typ aktywów odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ochronie BFG nie podlegają depozyt przeznaczone do zakupu udziałów w funduszach.
Głównym źródłem finansowania BFG jest składaka pochodząca od wszystkich banków funkcjonujących w Polsce. Duży wkład ma także dotacja płynąca z budżetu państwa. Innym źródłem są odsetki od kredytów udzielanych przez Narodowy Bank Polski. W razie większego kryzysu finansowego w Polsce, BFG może liczyć na pomoc zagraniczna, m.in. z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny to główna instytucja, która odpowiada za bezpieczeństwo pieniędzy przetrzymywanych w bankach w Polsce. W przypadku upadłości banku, fundusz wypłaca całość zdeponowanych środków. Z tego względu, Polacy nie powinni obawiać się o swoje oszczędności, nawet w czasach kryzysu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.