czwartek, 1 sierpnia 2013

Kredyt gotówkowy na studia - wady i zalety

Koszty studiowania w Polsce nie są niskie (nawet na uczelniach publicznych) i dlatego młodzi ludzie często poszukują innych źródeł finansowania swojej nauki niż pieniądze rodziców. Wielokrotnie ciężar związany z utrzymaniem studenta przerasta bowiem możliwości finansowe jego lub jego rodziców. Jeżeli zatem chcesz studiować, a nie masz za co, w grę wchodzi albo otrzymanie stypendium (finansowanego ze środków publicznych lub prywatnych) albo preferencyjny najtańszy kredyt gotówkowy studencki.


O ile o pierwsze będziesz musiał konkurować z wieloma innymi osobami, które również chcą się uczyć, to drugie rozwiązanie możesz bez problemu wybrać w kilku wybranych bankach komercyjnych. Studenckie kredyty gotówkowe są atrakcyjne, z niskim oprocentowaniem (3/4 głównej stopy procentowej, tzw. redyskontowej, NBP), ponieważ część odsetek finansuje państwo.

Co decyduje o uzyskaniu kredytu studenckiego?



O studencki kredyt gotówkowy, mogą ubiegać się wszyscy studenci niezależnie od typu szkoły (prywatne i publiczne) i rodzaju studiów (dzienne, zaoczne, wieczorowe). Od kilku lat o kredyty gotówkowe te mogą ubiegać się także doktoranci. Koniecznym warunkiem ich otrzymania jest spełnienie kryterium dochodowego, czyli odpowiednio niski dochód na osobę w rodzinie studenta.

Ideą stworzenia specjalnych kredytów studenckich przez państwo było stworzenie pomocy finansowej dla studentów z mniej zamożnych rodzin. Jednak, kredyty gotówkowe, przeznaczone na konkretny cel, to inwestycje, które zaprocentują w przyszłości. Wiedza, choć bezcenna, pozwoli nam na swobodne wyrażanie myśli, siebie, zrozumienie świata a to, pozwoli na bycie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

Terminy składania wniosków



Wnioski o najtańszy kredyt gotówkowy studencki składa się corocznie do 15 listopada w wybranych bankach komercyjnych. Decyzje o przyznaniu kredytów są podejmowane w grudniu. Jeżeli otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy studencki, maksymalny okres kredytowania będzie odpowiadał długości twoich studiów, ale nie więcej niż 6 lat. Kolejne transze kredytu są wypłacane przez 10 miesięcy w roku akademickim.

Co pół roku będziesz musiał przedstawiać w banku zaświadczenie z uczelni, że zaliczyłeś kolejny semestr i nadal studiujesz. Kredytu nie powinieneś się bać, gdyż w przypadku finansowania dobrych studiów, należy go traktować jako inwestycję, a nie jako koszt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.