wtorek, 13 listopada 2012

Czym charakteryzuje się produkt strukturyzowany?

Na rynku istnieje wiele produktów strukturyzowanych. Jest to spowodowane bogactwem możliwości, jakie posiadają banki, w przypadku łącznie ze sobą różnych aktywów finansowych.

Banki tworząc produkty strukturyzowane łączą w sobie dwa instrumenty finansowe. Część środków przeznaczana jest na bezpieczne formy inwestowania. Są to przeważnie obligacje kupowane po cenie niższej niż nominalna. Obligacje stanowią większą część produkty ustrukturyzowanego – jest to najczęściej 80-90% całego kapitału. Obligacje mają stanowić zabezpieczenie, tak aby klient po zakończeniu umowy dostał 100-procentowy zwrot kapitału.

Druga część oszczędności inwestowana zazwyczaj w instrumenty pochodne, ma za zadanie wypracować wysokie zyski. Najczęściej do tego wykorzystuje się opcje. Opcja jest rodzajem umowy, w której gramy na spadek lub wzrost danego instrumentu finansowego. Opcje mogą dotyczyć indeksów giełdowych, walut, funduszy inwestycyjnych lub surowców. Możliwości inwestycji w opcje jest bardzo dużo, niektóre są bardziej ryzykowne, niektóre mniej.

Z tego względu, iż zyski są uzależnione od takich instrumentów jak opcje, ciężko jest zagwarantować zyski z inwestycji. Wszystko będzie zależeć od koniunktury rynkowej, strategii inwestycyjnej oraz innych zmiennych, na które bank nie ma wpływu.

Produkty strukturyzowane są oferowane nie tylko przez banki. W swojej ofercie posiadają je również towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz doradcy finansowi. Produktem strukturyzowanym może być lokata, polisa ubezpieczeniowa lub zamknięty fundusz inwestycyjny. Struktury mogą być różnie skonstruowane jednak ich budowa opiera się o pewne niezmienne rzeczy. Po pierwsze produkt strukturyzowany jest oparty o instrument pochodny – dla przykładu opcję. Po drugie instrument pochodny jest połączony z instrumentem bazowym, który ma gwarantować zwrot kapitału. Po trzecie produkt strukturyzowany musi zakładać możliwość osiągnięcia zysku wypracowanego głównie przez instrument pochodny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.