wtorek, 13 listopada 2012

Najpopularniejsze rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokata bankowa jest głównym narzędziem finansowym, jaki preferują Polacy w przypadku oszczędzania. Dwie cechy, które decydują o atrakcyjności lokat bankowych to bezpieczeństwo oraz pewność osiągnięcia zysków. Rodzajów lokat bankowych dostępnych na rynku istnieje bardzo wiele. Jednak różne lokaty gwarantują różne zyski i nie zapewniają takiego samego bezpieczeństwa.

Najbezpieczniejszą i najczęściej wybieraną lokatą bankową jest lokata terminowa. Zakładana na określony czas gwarantuje nie wielki, ale pewny zysk. Przeważnie lokaty terminowe są zakładane na okres od miesiąca do 12 miesięcy. Właśnie lokaty o tym terminie zapadalności posiadają najatrakcyjniejsze oprocentowanie spośród wszystkich lokat terminowych.

Innym rodzajem lokaty jest lokata inwestycyjna. Łączy w sobie dwa instrumenty finansowe – depozyt terminowy oraz udziały w funduszu inwestycyjnym. Lokaty inwestycyjne charakteryzują się wysokim oprocentowaniem, przez co banki reklamując ten rodzaj oszczędzania podkreślają to dosyć mocno. Jednak możliwość osiągnięcia większych zysków, niż na lokacie terminowej, wiąże się z poniesienie większego ryzyka. Tylko środki zdeponowane na lokacie terminowej podlegają ochronie kapitału. Część inwestowana w fundusze, w przypadku nie powodzenia, może zostać utracona. Dodatkowo, aby lokata inwestycyjna była rentowna wymaga długotrwałego zaangażowania kapitału, co dla niecierpliwych inwestorów może być ciężkie do wykonania. Dlatego część ludzi wypłaca wcześniej środki z lokaty inwestycyjnej. Tracą nie tylko odsetki, ale również muszą ponieść koszty związane z prowizjami i opłatami dla pośredników.

Kolejny rodzaj lokaty bankowej to połączenie instrumentu bazowego oraz instrumentu pochodnego. Jest to tzw. lokata strukturyzowana. Instrumentem bazowym w tym przypadku mogą być obligacje skarbowe, które mają zapewnić jakiekolwiek zysk i zabezpieczyć kapitał przed utratą. Ponadprzeciętne zyski mają być osiągana przez inwestycję w instrumenty pochodne np. opcje walutowe. Taki podział środków ma zapewnić klientowi większe zyski niż na lokacie terminowej. Oczywiście wiąże się to również z większym ryzykiem.

Bardzo często, wśród ofert banków można spotykać także polisolokaty. Są one połączeniem ubezpieczenia na życie oraz lokaty bankowej. Banki oferują polisę ubezpieczeniową swoimi klientom, która przybiera formę depozytu terminowego. Kwotą odsetkową jest w tym przypadku rodzaj bonusu finansowego. Umowa o polisę lokacyjną zawierana jest na określony termin. Po jego upłynięciu, bank wypłaca całość kapitału wpłaconego przez klienta wraz ze wspomnianym bonusem. Od takiej formy zysku nie pobierany jest podatek od przychodów kapitałowych. Jednak z drugiej strony, gwarancje jakimi objęte są polisolokaty są znacznie niższe niż w przypadku lokat terminowych. Odpowiada za nie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i wypłaca on utracone środki do równowartości 30 tys. euro.

Omówione rodzaje lokat bankowych są najczęściej spotykanymi na rynku ofertami. Można również wyróżnić inne rodzaje lokat, które bardzo często są określane tylko mianem lokaty, ale nie mają z nią zbyt wiele wspólnego. Przykładami są lokaty w wino lub lokaty w złoto. Ogólnie jednak największe bezpieczeństwo zapewniają lokaty terminowe, które ciągle pozostają najczęściej wybieranymi produktami oszczędnościowymi w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.