czwartek, 1 listopada 2012

W co obecnie inwestują fundusze emerytalne?

Fundusze emerytalne w ostatnim czasie nieco zmieniły kierunki swoich inwestycji. Powoli odchodzą od obligacji skarbowych i akcji, gdyż te pierwsze nie gwarantują wysokich zysków, natomiast inwestycje w akcje są aktualnie dość mocno ryzykowne. Dlatego też przedmiotem ich zainteresowania coraz częściej stają się inwestycje alternatywne takie jak farmy wiatrowe, producenci paneli słonecznych czy inne projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii. Dawniej fundusze emerytalne także angażowały się w tego typu projekty jednak nie na taką skalę jak obecnie. Dlaczego fundusze emerytalne tak chętnie inwestują w energetykę odnawialną? Zapewne dlatego, że mogą sobie one pozwolić na bardzo długi horyzont inwestycyjny (20-30 lat), którym takie inwestycje się charakteryzują. Dodatkowo nie podlegają one wahaniom bieżących wycen tak jak inwestycje w akcje. Wprawdzie na przykład farmy wiatrowe są bardzo drogie w budowie i trzeba długo czekać na to aby koszty się zwróciły, jednak dla funduszy emerytalnych nie jest to tak duża przeszkoda jak dla innych inwestorów.

Okazuje się, że ten trend jest nowością jedynie w Polsce, gdyż w krajach Europy Zachodniej fundusze emerytalne już od wielu lat inwestują w energetykę odnawialną. Jest to szczególnie popularne w takich krajach jak: Dania, Holandia, Wielka Brytania czy Niemcy. Dla przykładu duńska firma DONG Energy przyznaje, że pozyskuje bardzo duże środki na nowe inwestycje od funduszy emerytalnych działających na terenie Danii i Holandii. Z kolei największy europejski ubezpieczyciel – Allianz of Germany przyznaje, że zainwestował ponad 1.3 mld euro w farmy wiatrowe na terenie Niemiec i Francji, oraz panele słoneczne we Włoszech.

Eksperci twierdzą, że tego typu inwestycje w niedalekiej przyszłości dla funduszy emerytalnych staną się standardem. Zwłaszcza, że inwestycje w obligacje i bony skarbowe są coraz mniej opłacalne. Dodatkowo w przypadku Unii Europejskiej potrzeby inwestycyjne w branży energii odnawialnej stale rosną gdyż do 2020 roku 20% energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla farm wiatrowych i producentów paneli słonecznych gdyż jako jedną z największych barier rozwoju wskazują oni na problemy z pozyskiwaniem środków na inwestycje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.