czwartek, 1 listopada 2012

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Wybór lokaty nie jest prosty z powodu bogactwa ofert. Lokata jako produkt bankowy jest niezmiernie popularny, dlatego praktycznie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie lokaty terminowe. Konkurencja na rynku depozytów bankowych jest bardzo duża, a odbywa się głównie na płaszczyźnie oprocentowania. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze kroki jakie należy przedsięwziąć w celu wybrania najlepsze lokaty bankowej. Proces wyboru lokaty powinien rozpocząć się od określenia własnych preferencji. Musimy rozstrzygnąć; czy jesteśmy w stanie zamrozić kapitał na dłuższy czas; czy też chcemy założyć lokatę krótkoterminową, a następnie zdecydować pomiędzy jej przedłużeniem lub zrezygnowaniem z niej. Oprócz terminu zapadalności, powinniśmy określić się, co do rodzaju oprocentowania. Wybór odbędzie się pomiędzy oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Możliwe jest także założenie lokaty progresywnej – z systematycznie rosnącym oprocentowaniem.

Po określeniu własnych oczekiwań, kolejnym etapem wyboru lokaty, jest analiza dostępnych ofert. Pomocne w tym przypadku okażą się porównywarki finansowe lub rankingi lokat. Dzięki takiemu zestawieniu, będziemy mogli sprawdzić kluczowe aspekty wpływające na atrakcyjność lokat. Na początku powinniśmy porównać oprocentowanie lokat w poszczególnych bankach. W ten sposób wyeliminujemy mało zyskowne lokaty, które nie pozwoliłyby nawet na zachowanie wartości naszych pieniędzy. Podczas analizy musimy pamiętać o naszych preferencjach dotyczących terminu zapadalności oraz rodzaju oprocentowania. Warto także na tym etapie sprawdzić, w jaki sposób można założyć lokatę. Dużą część dzisiejszych ofert stanowią lokaty internetowe, które pozwalają założyć depozyt poprzez stronę internetową banku. Ostatnią sprawą, którą należy się zainteresować, to szczegółowe warunki umowy. Powinny zostać przeanalizowane takie kwestie jak:
  • minimalna oraz maksymalna kwota wpłaty, 
  • rodzaj kapitalizacji, 
  • skutki przedwczesnego zerwania lokaty, 
  • warunki promocji (banki oferują promocyjne oprocentowanie tylko dla wybranych klientów np. dla nie posiadający wcześniej rachunku w danym banku). 

Po określeniu naszych potrzeb oraz analizie porównawczej, kolejnym krokiem jest złożenie lokaty. Może to odbyć się w oddziale banku lub za pomocą Internetu. Większość banków oferuje zarówno jedną jak i drugą możliwość założenia lokaty. Jednak niekiedy oferta jest dostępna wyłącznie przez Internet lub tylko w placówce banku. Są to zazwyczaj oferty promocyjne, z wysokim oprocentowaniem. Zakładając lokatę często będziemy musieli założyć konto osobiste w tym samym banku, co wiąże się z pewną niegodnością. Nie jest to regułą, jednak konto będzie nam potrzebne w celu przelania środków na lokatę. Podsumowując, wybór lokaty odbywa się w trzech głównych etapach – określenie preferencji, analiza ofert oraz założenie lokaty. Najważniejszym krokiem jest analiza dostępnych ofert. Podczas tego procesu przeprowadzamy selekcję, odrzucając mało atrakcyjne oferty i wynajdując najlepsze lokaty. Dobre porównanie lokat jest gwarancją, tego że nie stracimy decydując się na założenie depozytu terminowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.