wtorek, 27 listopada 2012

Jak banki zarabiają na swoich klientach?

Z powodu obecnej sytuacji kryzysowej zaczynamy szukać alternatywnych dróg oszczędzania.  Często pojawiają się opinie o tym, że Polacy nie potrafią oszczędzać. W rzeczywistości, nie mamy po prostu z czego oszczędzać. Brakuje nam środków, a do tego oferta depozytowa banków wciąż jest mało atrakcyjna.

Banki dbają o swój dochód Porozumienie Bazylejskie z lipca 2012 roku zawierało rekomendacje, które miały na celu wzmocnienie banków, a także ich wypłacalności oraz zabezpieczenia w przypadku nagłego wycofania depozytu przez klientów.

Banki utrzymują swoją działalność głównie z prowadzenia działalności kredytowej. 
Środki na ich finansowanie pozyskują z lokat bądź pozostałych źródeł finansowania takich jak kredyty na wewnętrznym rynku bankowym. Jednym z zaleceń zawartych w porozumieniu Bazylejskim było przesunięcie ciężaru pozyskiwania środków w kierunku tych bardziej stabilnych, co w przypadku lokat oznacza lokaty długoterminowe. Te niestety są w Polsce mniej popularne niż lokaty krótkoterminowe. Agresywny marketing, obietnica szybkich zysków – to wszystko sprawiło, że Polacy dużo częściej decydują się zdeponować pieniądze w banku na krótszy okres.

Banki zwróciły ludzi ku lokatom krótkoterminowym 
Dodatkowo, ucierpiała na tym oferta lokat długoterminowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki makroekonomiczne takie jak inflacja (która w sierpniu tego roku wyniosła 3,8% - porównując z cenami z sierpnia 2011), czy podatek od dochodów kapitałowych to odkryjemy, że w Polsce na lokatach długoterminowych można zarobić naprawdę niewiele, bądź w najgorszym przypadku można na nich stracić. Poniżej przedstawiona jest lista przykładowych lokat 12-miesięcznych z największych polskich banków wraz z ich oprocentowaniem.

PKO Bank Polski: 
  • Fortuna – 2,2 % 
  • Lokata Standardowa – 2,4% 
  • Lokata 6+6 – 4,0% 
  • Lokata Parzysta (tylko dla nowych środków) – 4,7% 

Bank Pekao:
  • Lokata standardowa – 1,75% 
  • Lokata dynamiczna (progresywna) – 4,91% 

ING Bank Śląski 
  • Lokata standardowa – 4,5% 
  • Lokata – 5,25% 

Bank Zachodni WBK 
  • Lokata standardowa – 2,5% 
  • Lokata Swobodnie zarabiająca (dla nowych środków) – 4,75% 

Getin Noble Bank 
  • Lokata standardowa – 4,5% 
  • Lokata na Plus – 5,9%

Najlepiej prezentuje się oferta Getin Noble Bank. Większość z przedstawionych ofert jest jednak, delikatnie mówiąc, mało opłacalna. Pozostawiam je czytelnikowi do przeanalizowania i wyciągnięcia samodzielnych wniosków. Jeśli chodzi o lokaty dwuletnie, to sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Spośród ofert największych banków tylko Getin Bank ze swoją „Lokatą na plus” pozwala nam zarobić. W obliczu takiej sytuacji to nawet lepiej, że Polacy nie powierzają bankom swoich oszczędności na dłuższe okresy.

Jak banki mogą zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty? 
Na lokatach krótkoterminowych można zarobić, i to sporo. Warto śledzić najnowsze rankingi, bowiem pojawiają się coraz to nowe produkty, które być może będą doskonale odpowiadały naszym potrzebom. Kuleje oferta lokat długoterminowych. Banki muszą sobie zdać sprawę ze wzrastającej świadomości klientów. Ci stają się coraz mniej skłonni do inwestowania pieniędzy w obszary, które nie przynoszą im korzyści. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. cross-sellingu polegającego na oferowaniu klientowi bonusów niezwiązanych bezpośrednio z lokatą, na przykład tańszego kredytu czy zwolnienia z opłat za prowadzenie konta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.