Oszczędzanie dzięki lokacie to krok, na który decyduje się bardzo wielu z nas. W zasadzie jest to bardzo logiczne postępowanie, często jednak lokaty zakładane są pod wpływem chwilowego impulsu. Promocyjne oprocentowanie lokat, oferta z banku, otrzymanie pieniędzy na wydanie których nie ma się pomysłu – lokata w tym momencie jest dobrym rozwiązaniem. Niestety – z biegiem czasu okazuje się, ze jej założenie było błędem.
Nawet najlepsza lokata to produkt finansowy, przy którym pieniądze trzeba wpłacić do banku i pozostawić tam przez czas trwania lokaty. Bez wątpienia nie jest to problem, jeśli pieniądze są rzeczywiście niepotrzebne. Zdarza się jednak, ze założona pod wpływem impulsu lokata to jedyne miejsce, w którym są nasze pieniądze ponieważ w budżecie domowym chwilowo ich zabrakło. Jedynym wyjściem jest zerwanie lokaty przed czasem.
Czy można zerwać lokatę przed czasem?
Zerwanie lokaty przed czasem jest jak najbardziej dozwolone i nikt nie może nam odmówić tej możliwości. Niestety najczęściej jest to związane z dużymi stratami – bank prowadzący lokatę w ten sposób chroni swoje interesy. Najmniej bolesna konsekwencja pojawia się w przy lokatach, które są kapitalizowane bardzo często a więc odsetki są dopisywane do kapitału. Zerwanie takiej lokaty przed czasem nie musi oznaczać straty, a jeśli już, będzie ona minimalna. Zawsze jednak nie będzie to oznaczało zysku.
Drugą opcją przy wcześniejszym zerwaniu lokaty jest utrata całej ilości odsetek. Wiadomo, że nie jest to sytuacja miła, jednak oznacza, że odzyska się wpłacone pieniądze, a więc nie będzie strat.
W przypadku niektórych lokat może powstać gorsza sytuacja – za wcześniejsze zerwanie lokaty bank może doliczyć opłaty karne – w takiej sytuacji nie odzyskamy całości wpłaconej sumy.
Zrywając lokatę przed czasem warto powiedzieć, że może pojawić się inna sytuacja. W wielu z nich najwyższe oprocentowanie pojawia się przy końcu trwania lokaty, dlatego zerwanie jej przed tym terminem po prostu spowoduje, że największe odsetki nie zostaną naliczone.
Decydując się na lokatę, warto sprawdzać jaka jest procedura wcześniejszego jej zerwania i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Oczywiście nikt nie planuje, że tak się zdarzy, warto jednak pamiętać, że takie sytuacje mogą się pojawić i trzeba być na to przygotowanym. Najlepiej więc decydować się na lokaty, które można zerwać przed czasem bez większych konsekwencji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.