Konta to najpopularniejsze produkty bankowe, i to nie tylko, gdy spojrzymy przez pryzmat naszego kraju, ale także, gdy spojrzymy przez pryzmat całego świata. Jest to dość oczywiste, ponieważ dziś pełnią one funkcję swoistego centrum zarządzania kapitałem każdego człowieka, stąd stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności i warto się im przyjrzeć, tym bardziej, że banki w Polsce charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem pod względem ofert zeń, a to daje nam możliwość wyłonienia tych najlepszych.
Rodzaje według prawa bankowego
Jakie mamy rodzaje rachunków bankowych według prawa bankowego? Najpowszechniejszym z nich jest tak zwany rachunek bieżący, którego główną funkcją jest przyjmowanie rozmaitej maści należności, regulowanie poszczególnych zobowiązań względem podmiotów prawnych czy osób fizycznych, a także ogólnie, za pośrednictwem których będziemy sprawować pieczę nad swoim kapitałem. Drugim jest zaś rachunek pomocniczy, który pozwala na realizację operacji o charakterze specjalistycznym, a także, który pozwala na rozliczenia, w jakich biorą udział inne banki. Kolejny to rachunek prowadzony w ramach lokat, który uniemożliwia wyciąganie pieniędzy przez określony czas, ale jednocześnie pozwala zarobić i warto tu też nadmienić, że lokaty to obecnie najpopularniejsze produkty bankowe o charakterze oszczędnościowym. Czwartym rodzajem jest z kolei rachunek oszczędnościowy, prowadzony podobnie do lokat, z tą różnicą, iż można zeń wyciągać pieniądze w razie potrzeby, ale niemożliwym jest prowadzenie zeń rozliczeń firmowych. Piątym wreszcie jest rachunek walutowy, który polega na tym, iż banki w Polsce przyjmują kapitał w walutach obcych.
Pozostałe rodzaje rachunków
To jednak nie koniec, ponieważ banki oferują tak zwane rachunki wspólne, które mogą być prowadzone przez kilka osób jednocześnie, rachunki kredytowe, służące do obsługiwania kredytowych zobowiązań, rachunki maklerskie, które wiążą się bezpośrednio z obrotem papierów wartościowych, rachunki NOSTRO, które są obsługiwane przez banki zagraniczne, czy rachunki LORO, które obsługują banki w Polsce, ale które przynależą do banków zagranicznych. Zanim więc zdecydujemy się na jeden z nich, dobrze jest sobie przybliżyć owe charakterystyki dokładniej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.